W hołdzie Orlętom Lwowskim

Delegacja Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego w Narodowe Święto Niepodległości odwiedziła Cmentarz Orląt Lwowskich na Łyczakowie, by oddać hołd bohaterom poległym za Ojczyznę. Na polskich mogiłach zapłonęły znicze z herbem miasta Marki. 

Cmentarz Orląt Lwowskich związany jest z mareckimi obchodami rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. 14 sierpnia, podczas uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku odpalany jest znicz pamięci ogniem przewiezionym z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podczas tegorocznych obchodów ogniem przewiezionym przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach znicz pamięci odpalili kombatanci walk o niepodległość: kapral Jan Penzioł i porucznik Michał Babiuch oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach Antoni Widomski.

Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza powstał 2 listopada 1925, kiedy to w symbolicznym grobie pod kolumnadą Pałacu Saskiego złożono ciało bezimiennego obrońcy Lwowa, które przewieziono właśnie z Cmentarza Orląt Lwowskich. O tym wydarzeniu przypomina pamiątkowa płyta znajdująca się na mogile Nieznanego Żołnierza na lwowskim cmentarzu o następującej treści: „Zwłoki zabrano dnia 29 października 1925 r. i uroczyście przewieziono w dniach 30?31 października i 1 listopada do Warszawy, gdzie pochowano w mogile na placu Marsz. Józefa Piłsudskiego, dawniej Saskim, jako zwłoki Nieznanego Żołnierza”.

Znicze zapłonęły również m.in. na grobie generała Tadeusza Rozwadowskiego, twórcy Wojska Polskiego, który kierował obroną Lwowa od listopada 1918 roku przed wojskami ukraińskimi, a także dowodził Wojskiem Polskim w Bitwie Warszawskiej 1920 roku  jako szef Sztabu Generalnego.

Reklama