Spotkanie z niezwykłym markowianinem

Spędził dzieciństwo w Markach, przetrwał burzliwe dni Powstania Warszawskiego, potem wyemigrował – mowa o Jerzym Edmundzie Buliku, którego niedawno gościliśmy na Strudze.

Gdy tylko nadarzyła się możliwości zaproszenia Pana Jerzego Edmunda Bulika, autora książki „Kolejką Marecką do …? Wspomnienia i przeżycia 1930-1945” mieszkającego na co dzień w Kanadzie, natychmiast skorzystaliśmy z tej okazji. Spotkanie zostało zorganizowane błyskawicznie przez burmistrza, Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze i Stowarzyszenie Struga Wczoraj, Dziś, Jutro w filii Biblioteki Publicznej w Strudze.

Naszego gościa powitał zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha i przewodniczący rady miasta Michał Jaroch, a następnie Antoni Widomski, pasjonat historii naszego miasta, poprowadził niezwykle interesującą podróż przez wspomnienia autora książki. Pan Jerzy – felietonista, podróżnik, wykładowca uniwersytecki, a z zamiłowania żeglarz – w bardzo barwny i ciekawy sposób opowiadał o swoim życiu, Powstaniu Warszawskim, którego był uczestnikiem, wyprawach żeglarskich, płetwonurkowych, doświadczeniach życia w Nigerii i o latach spędzonych w naszym Pustelniku – miejscu w którym się urodził. Szczegółowo opisywał, miejsca, zdarzenia i sytuacje z życia. Pamięta wiele faktów, które przytaczał bardzo plastycznie i szczegółowo. Z sali padało szereg pytań, dotyczących konkretnych miejsc: sklepu u Sendkowej, czerwonej drogi, „elektrowni”, tymczasowej szkoły na Zieleńcu i wielu innych.

Pan Jerzy to bardzo otwarta, bezpośrednia i barwna postać. Słuchało się go doskonale. Odniosłam wrażenie, że ta wizyta  dla Niego też  była ekscytująca, po tylu latach w Markach, które cały czas nosi w sercu.

Bardzo dziękuję panu Jerzemu Edmundowi Bulikowi za przyjęcie zaproszenia i możliwość poznania tak wyjątkowej osoby. Dziękuję radnej Urszuli Paszkiewicz i pani dyrektor Zespołu Szkół nr 2  Elżbiecie Piszcz za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Wszystkim uczestnikom spotkania – za przybycie. Mam nadzieję, że tak jak ja, wynieśliście Państwo ze spotkania z panem Jerzy wiele pozytywnych wrażeń.

Marlena Stosio

bulik zdjecie do gazety

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s