(Nie)potrzebny parking?

Przeciwnicy burmistrza nie śpią. Nie mając własnych pomysłów na rozwój Marek starają się torpedować jego pomysły inwestycyjne.

Słyszeliście już kolejne rewelacje wyssane z palca? Otóż, burmistrz Marek za nasze pieniądze funduje parking dla mieszkańców Radzymina! Chodzi o inwestycję nazywaną „Parkuj & Jedź”, która powstaje pomiędzy komisariatem Policji a Biblioteką Publiczną i Zakładem Usług Komunalnych. Dziwi mnie fakt, że te plotki coraz częściej słyszę od osób, które przecież znają topografię miasta i wiedzą, ile instytucji publicznych zlokalizowanych jest w pobliżu nowego parkingu.

Czy mieszkańcowi Radzymina, wiedząc, że korki zniknęły z Marek po otwarciu obwodnicy, będzie opłacało się parkować przy ulicy Sportowej i przesiadać się do mareckich autobusów, czy pojedzie kilka skrzyżowań dalej, aby skorzystać z większej różnorodności tras autobusowych przy M1? Szczególnie, że do zagospodarowania jest parking po Praktikerze, więc kłopotu z miejscem parkingowym nie będzie.

Inwestycja przy Sportowej otrzymała potężny zastrzyk unijnej gotówki i zostanie zrealizowana w 80% z funduszy europejskich. Nie będzie to wyłącznie parking. W ramach tej inwestycji powstanie długo wyczekiwana droga do komisariatu Policji. Pierwotnie miała ona powstać już w 2011 roku, ale wówczas radni przenieśli środki jako wkład własny miasta do budowy Orlika przy Stawowej, ponieważ na to zadanie mogliśmy uzyskać 600 tys. złotych dofinansowania z programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. W ramach tej inwestycji powstaną także parkingi rowerowe, publiczna toaleta, miejsce do ładowania samochodów elektrycznych i biletomat.

Lokalizacja parkingu nie jest przypadkowa. Poza dobrą komunikacją z liniami autobusowymi, które obsługują nasze miasto, znalazł się on na osi ulic z zabudową bodaj najdalej oddaloną od Alei Piłsudskiego (Bandurskiego z jednej strony oraz Lisa Kuli i ciąg Sowińskiego-Główna z drugiej). Osoby mieszkające najdalej od przystanku autobusowego będą mogły podjechać na parking, a następnie przesiąść się do autobusów ZTM kupując bilet na 1 strefę – czysty zysk, a do tego dbanie o środowisko, a często także szybszy dojazd do pracy, szczególnie dla osób, które zakorkowanymi mostami muszą przedostać się przez Wisłę.

Wokół parkingu zlokalizowanych jest wiele instytucji, z których usług będziemy mogli skorzystać przed lub po pracy nie martwiąc się o szukanie miejsca parkingowego, jak dotychczas. Mowa o Bibliotece Publicznej, Zakładzie Usług Komunalnych, Ośrodku Pomocy Społecznej, dwóch przedszkolach niepublicznych, komisariacie Policji i przychodni zdrowia. Czy z tych miejsc nie korzystają przypadkiem mieszkańcy Marek zamiast mieszkańców Radzymina?

Paweł Pniewski

Reklama