Uczciliśmy Powstańców Warszawy

1 sierpnia, jak co roku, cała polska oddaje hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego. Mareckie uroczystości odbyły się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Strudze. Obchody rozpoczęło wycie syren, a następnie zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

„Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw – to jeden dzisiaj lud – lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy – bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. „

Powyższymi słowami, zaczerpniętymi z biuletynu informacyjnego wydanego drugiego dnia powstania, prowadzący uroczystość Paweł Pniewski wprowadził uczestników obchodów w nastrój panujący w 1944 roku na warszawskich ulicach.

– Spotykamy się w tym miejscu już od kilku lat, ponieważ to właśnie stąd rozpoczęli swój udział w akcji „Burza” żołnierze Armii Krajowej VII obwodu AK „Obroża” II Rejonu Marki „Celków”. To tu rozpoczęła otwartą walkę z niemieckim okupantem kompania dowodzona przez mieszkańca Strugi – nauczyciela Albina Furtaka. Całością działań dowodził major Henryk Okińczyc „Bill” – mieszkaniec Pustelnika II i komendant straży pożarnej w Pustelniku – wyjasniał podczas obchodów Antoni Widomski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

Marecka OSP bardzo często odwołuje się do historii ochrony przeciwpożarowej na naszym terenie i dba o podtrzymywanie pamięci o postaciach zasłużonych dla Marek, stąd od początku reaktywacji jednostki druhowie aktywnie uczestniczą w organizacji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Pamięć o takich wydarzeniach jak Powstanie Warszawskie, Powstanie Styczniowe, czy Listopadowe buduje wśród nas poczucie wspólnoty. Właśnie na takich uniwersalnych wartościach, do których odwoływali się Powstańcy w 1944 roku, powinniśmy opierać  dziś  nasz stosunek do Ojczyzny. Dbajmy o nasz kraj, rozwijajmy go i zróbmy wszystko, aby już nigdy nasze dzieci, wnuki, ojcowie i mężowie nie musieli stanąć z bronią w ręku, by bronić naszych domów przed najeźdźcą – mówił zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha.

Na zakończenie uroczystości zebrane delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, a ks. Jan ze Zgromadzenia Księży Michalitów poprowadził modlitwę za ofiary II wojny światowej.

powstanie tuba wiazanka

fot. Tuba Marek

Reklama