Ruszył rządowy program MÓJ PRĄD – zdobądź dofinansowanie

Kluczowym założeniem programu Mój Prąd jest dofinansowanie gospodarstw domowych do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Rząd przeznaczył na ten program 1 mld złotych. Sprawdź, ile dofinansowania możesz otrzymać i na jakich warunkach:

 • Kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do zakupu paneli słonecznych?
  Z dopłat skorzystać będą mogły jedynie osoby fizyczne.
 • Na co będą mogły zostać przeznaczone pieniądze?
  Dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 kW do 10 kW. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.
 • Ile pieniędzy będzie można otrzymać?
  Dotacja z programu Mój Prąd będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, ale nie będzie mogła przekroczyć 5000 zł. W praktyce większość prosumentów otrzyma zatem maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł, bo instalacje fotowoltaiczne kosztują zwykle ponad 10 tys. zł.
 • Kiedy musi być ukończona instalacja PV?
  Dopłaty będą przyznawane na inwestycje w panele słoneczne, które zostaną zakończone po 23 lipca 2019 roku. Dotacji nie otrzymają zatem osoby, które zamontowały instalację i za nią zapłaciły przed tą datą.
 • Gdzie znaleźć wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd?
  Wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej można pobrać ze strony: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad. Pod tym adresem znajdują się wzory dokumentów oraz regulamin programu.
 • Co trzeba będzie dołączyć do wniosku o dofinansowanie instalacji PV?
  Do wniosku trzeba będzie dołączyć faktury (i najprawdopodobniej potwierdzenie ich opłacenia) za zakup i instalację systemu fotowoltaicznego oraz dokument potwierdzający wymianę przez operatora systemu dystrybucyjnego licznika na dwukierunkowy.
 • Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dopłatę z programu?
  Po uruchomieniu programu wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (NFOŚiGW nie należy mylić z wojewódzkimi funduszami, które dziś zajmują się m.in. programem Czyste Powietrze). Wniosek trzeba będzie złożyć po zakończeniu inwestycji. Nabór trwa do 20 grudnia 2019 roku.
 • Czy dopłaty z programu Mój Prąd będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną i preferencyjną pożyczką z programu Czyste Powietrze?
  Dotację z programu Mój Prąd będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której można obecnie odpisywać od podatku dochodowego instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł. Natomiast osoby, które skorzystały już z programu Czyste Powietrze nie mogą liczyć na wsparcie z programu Mój Prąd.

 

Opracowanie: redakcja Ekspresu Mareckiego na podstawie materiału MÓJ PRĄD – informator Axpo Polska sp. z o.o.

Reklama